IMPLANT ANTYKONCEPCYJNY
Ka-Medica
 • OPIS

  Zupełną nowością na rynku jest implant antykoncepcyjny, który wszczepiany pod skórę chroni przed ciążą nawet przez okres do 5 lat. Metoda ta nie korzysta z hormonu estrogenu, dzięki czemu może być stosowana przez kobiety, które mają problemy z przyjmowaniem tabletek hormonalnych. Implant charakteryzuje sposób jego umieszczenia (podskórnie) oraz długotrwały okres uwalniania hormonów.

  Ten rodzaj zabezpieczenia przed niechcianą ciążą jest głównie zalecany dla kobiet, które prowadzą wysoką aktywność seksualną i chcą korzystać z obecnie najpewniejszej i najbezpieczniejszej metody antykoncepcji. Badania (w tym Światowej Organizacji Zdrowia) dowodzą, że stosowanie wchłaniania przez skórę długotrwałych i stałych poziomów hormonów (progestagenu) zmniejsza efekty uboczne. Implant wydaje się rozwiązaniem na problemy kobiet, które ze względu na przykład na nadciśnienie, cukrzycę, zagrożenie choroby nowotworowej, palenie papierosów bądź zaawansowany wiek (powyżej trzydziestego piątego roku życia) nie mogą stosować doustnych metod antykoncepcji.

  Dzięki braku estrogenu implant jest dla tej grupy kobiet znacznie bezpieczniejszy w przyjmowaniu, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej skuteczności ochrony przed ciążą. Co więcej, metoda ta jest zalecana również kobietom, które są w okresie karmienia piersią i chcą już podjąć bezpieczną aktywność seksualną. Progestagen nie ma wpływu na mleko matki, dzięki czemu jest bezpieczny dla dziecka i może być już zakładany cztery tygodnie po porodzie (jeśli matka nie karmi piersią, to między trzecim a czwartym tygodniem po porodzie).

  Lekarze zalecają zakładanie implantów w pierwszych dniach naturalnej menstruacji (najlepiej pierwszego dnia krwawienia). Jeśli implant zostanie jednak założony w innym terminie, najlepiej przez pierwsze siedem dni korzystać z innych metod antykoncepcji, zanim zacznie on skutecznie działać (potrzeba na to około tygodnia).

  Wspomniane wyżej zostało, że implant jest długotrwałą metodą antykoncepcji. W zależności od potrzeb można wybrać od sześciu miesięcy do aż pięciu lat ochrony. W tym czasie implant uwalnia do organizmu niewielkie dawki progestagenu, który zostaje naczyniami krwionośnymi przetransportowany po całym ciele. Działanie implantu to zapobieganie owulacji, zagęszczanie śluzu szyjkowego, który utrudnia, a nawet uniemożliwia ruchy plemnikom, wstrzymuje dojrzewanie endometrium (błony śluzowej macicy).

  Choć najdłuższy okres ochrony to nawet pięć lat, zaleca się jednak w okresie między trzecim a piątym rokiem ochrony wymianę implantu ze względu na malejącą ilość uwalnianych hormonów. Nie ma potrzeby wymieniać go wcześniej, chyba że zaistniały ku temu wskazania, na przykład otyłość bądź depresja.

  Jak każda inna metoda, stosowanie implantów zawiera również wady, które wydają się jednak być przez korzyści rekompensowane z nawiązką. Kobiety, stosujące tę metodę antykoncepcji (około 25%), uskarżają się na nieregularne miesiączki bądź całkowity ich brak. Wydaje się, że jest to najpoważniejsza wada.

  Inne przypadłości, charakterystyczne dla terapii hormonalnych, takie jak bóle głowy, zwiększenie masy ciała, nudności, zmiany nastroju czy spadek libido występują niezwykle rzadko, ale nie są wykluczone.

 • CENA

  Koszt: 1100 zł

 • CZAS

  Czas: 30 minut

cisza-60