WKŁADKA JAYDESS
Ka-Medica
 • OPIS

  Hormonalne wkładki domaciczne są bardzo popularnym i jednym z najskuteczniejszych sposobów antykoncepcji, polecanym zwłaszcza kobietom po porodzie. Raz założone pełnią swoją funkcję ochrony przed nieplanowaną ciążą nawet przez kilka lat bez konieczności wymiany. Jednym z nowych typów tego rodzaju antykoncepcji są dostępne od niedawna na polskim rynku wkładki Jaydess zawierające lewonorgestrel jako substancję czynną. Jaydess jest wykonaną z elastycznego polimeru wewnątrzmaciczną ramką w kształcie litery „T”, do której przymocowana jest „pigułka” zawierająca 13,5 mg lewonorgestrelu, syntetycznego hormonu z grupy progestagenów, stosowanego powszechnie także w innych hormonalnych środkach antykoncepcyjnych. Nie zawiera natomiast hormonów z grupy estrogenów.

  Działanie antykoncepcyjne Jaydess przejawia się poprzez miejscowe uwalnianie niewielkiej dawki lewonorgestrelu, powodując:
  – zagęszczenie śluzu szyjki macicy, uniemożliwiające przenikanie plemników
  – rozrost śluzówki macicy, której błona staje się cienka i niezdolna do przyjęcia komórki jajowej
  – wkładka sama w sobie, jako ciało obce, stwarza niekorzystne środowisko dla plemników w macicy i w jajowodach zmniejszając ich ruchliwość

  Jaydess jest najmniejszym z dostępnych na rynku hormonalnych systemów wewnątrzmacicznych, co sprawia, że może być stosowany również u kobiet, które dotychczas nie rodziły. W przeciwieństwie do środków antykoncepcyjnych o działaniu ogólnoustrojowym (tabletki, zastrzyki, implanty, plastry) wkładka uwalnia hormony miejscowo w obrębie macicy, a do krwiobiegu przedostają się ich minimalne ilości. W większości przypadków Jaydess nie wpływa na owulację, co oznacza, że jajniki wciąż produkują estrogen podczas używania wkładki.

  Urządzenie długości 30 mm wprowadzane jest przez ginekologa do macicy za pomocą specjalnego aplikatora i jeżeli zostanie założone w ciągu 7 dni od pierwszego dnia miesiączki zapewnia natychmiastową ochronę przed ciążą przez okres około 3 lat. W przypadku założenia w jakimkolwiek innym momencie cyklu przez pierwsze 7 dni zalecane jest dodatkowe stosowanie prezerwatyw. Pierwszy stosunek odbyć można 24 godziny po założeniu wkładki Jaydess.

  W trakcie stosowania wkładki krwawienia miesiączkowe są mniejsze, zarówno pod względem obfitości, jak i liczbę dni, w których występuje krwawienie w każdym miesiącu. W ciągu pierwszych 3-6 miesięcy po założeniu Jaydess możliwe jest również wystąpienie plamienia lub lekkie krwawienia. U niektórych kobiet w tym okresie mogą wystąpić dłuższe lub bardziej obfite krwawienia, ale nie oznacza to, że będą one występować codziennie.

  Zgodnie z przytaczanymi przez producenta wynikami badań klinicznych, większość kobiet, które zdecydowały się zajść w ciążę urodziło dziecko w ciągu 1 roku po usunięciu wkładki Jaydess. Jest to wynik taki sam jak w przypadku kobiet niestosujących antykoncepcji.

 • CENA

  Koszt: 1200 zł

 • CZAS

  Czas: 30 minut

cisza-47