WKŁADKA NIEHORMONALNA MIEDZIANA
Ka-Medica
 • OPIS

  Wkładka domaciczna miedziana jest zalecana kobietom, które nie chcą lub nie mogą korzystać z długoterminowej antykoncepcji hormonalnej. Spirala niehormonalna może być stosowana nawet w czasie karmienia piersią.

  Czym jest miedziana wkładka domaciczna?

  Wkładka domaciczna, inaczej spirala antykoncepcyjna, jest niewielkim, plastikowym przedmiotem, w kształcie litery „T”, który umieszcza się w macicy w celu zapobiegania ciąży. Miedziane wkładki wewnątrzmaciczne, zamiast zbiorniczka z hormonami, zawierają miedziany drucik, który wykazuje działanie plemnikobójcze. Jony miedzi zmniejszają bowiem ilość plemników i ich zdolność do przeżycia. Do wkładek domacicznych przyczepiony jest cienki drucik lub sznureczek, który po założeniu spirali zwisa na wysokości szyjki macicy. Pacjentka może go wyczuć, wkładając do pochwy dwa palce. Nie powinien on powodować żadnego dyskomfortu w czasie stosunków. Współczesna miedziana wkładka wewnątrzmaciczna wyprodukowana jest z polietylenu i owinięta miedzianym drucikiem. Jony miedzi wykazują działanie plemnikobójcze. Warto jednak podkreślić, że sama obecność wkładki w macicy sprawia, że śluz w szyjce staje się gęsty, utrudniając plemnikom, przedostanie się do macicy. Miedź zmienia także właściwości endometrium, uniemożliwiając zagnieżdżenie się zarodka.

  Miedziana wkładka domaciczna, w zależności od rodzaju, zabezpiecza przed ciążą przez 5-10 lat. Po upływie tego czasu spiralę należy wyjąć. Oczywiście można usunąć ją wcześniej i od razu po jej wyjęciu rozpocząć starania o dziecko. Wkładka domaciczna nie powinna być źródłem problemów z zajściem w ciążę i może być stosowana także przez kobiety, które nigdy nie rodziły i planują zostać w przyszłości matkami.

  Miedziana spirala jest zalecana głównie kobietom, które nie chcą lub nie mogą korzystać z antykoncepcji hormonalnej. Taka wkładka może być stosowana w czasie karmienia piersią. Jednak jej niewątpliwym minusem jest to, że może zwiększać obfitość i bolesność miesiączek. Z tego też powodu nie jest zalecana kobietom, które fizjologicznie obficie miesiączkują.

 • PRZECIWWSKAZANIA

  Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania miedzianej spirali antykoncepcyjnej są:
  – uczulenie na miedź
  – wady w budowie macicy
  – zapalenie miednicy
  – endometrioza
  – ciąża
  – przebyta ciąża ektopowa
  – niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych
  – nieprawidłowy wynik cytologii
  – choroby nowotworowe narządu rodnego, piersi lub wątroby
  – anemia

 • CENA

  Koszt: 600 zł

 • CZAS

  Czas: 30 minut

cisza-57