BADANIE USG 3D/4D
Ka-Medica
 • OPIS

  Ultrasonografia 4D służy do dynamicznego przedstawienia obrazu uzyskanego techniką 3D. W rezultacie ciężarna widzi na ekranie monitora trójwymiarowy obraz płodu poruszającego się wewnątrz jej łona.

  Badania USG 3D i 4D są oczywiście bardzo atrakcyjne dla matek spragnionych widoku swoich nienarodzonych pociech. Nie należy jednak zapominać, że poza możliwością uzyskania pamiątkowych zdjęć do albumu pociechy, diagnostyka ta niesie za sobą wymierne korzyści medyczne. Po pierwsze, zapis badania może być wielokrotnie odtwarzany i analizowany. Ponadto daje możliwość dokładnej oceny lokalizacji i otoczenia poszczególnych struktur anatomicznych. W odróżnieniu od tradycyjnego USG wykonywanego w ciąży, technologia USG 3D i 4D pozwala na uzyskanie czytelnego dla rodziców obrazu. Zwyczajowa ultrasonografie to dwuwymiarowy obraz w skali szarości, który jest zrozumiały dla lekarza, ale może być niejasny dla laika. Nowoczesne technologie USG umożliwiają za to uzyskanie realistycznego obrazu dziecka w łonie matki.

  Obserwując płód w trójwymiarze, zobaczymy wyraźny kształt dziecka, powierzchnię ciała, a nawet kształt twarzy. Widoczne są szczegóły anatomiczne, które są też pomocne dla lekarza, gdyż na ich podstawie może dokładniej ocenić, jak dziecko się rozwija. Uzyskany podczas badania obraz zależy jednak od kilku czynników, takich jak ułożenie płodu, ilość wód płodowych, ilości tkanki tłuszczowej i wieku ciążowego.

  Wykonanie wielopłaszczyznowego badania USG przebiega podobnie do tradycyjnej ultrasonografii w ciąży przez powłoki brzuszne. Nie wymaga szczególnego przygotowania. Wystarczy odsłonić brzuch, a lekarz wykorzysta specjalny żel, by następnie przyłożyć do skóry głowicę aparatu do USG. Na ekranie zobaczymy wtedy realistyczny obraz dziecka, a ginekolog oceni jego stan zdrowia.

 • BADANIE

  Na podstawie badań USG 3D i 4D możliwa jest dokładniejsza diagnostyka nieprawidłowości w rozwoju płodu rozpoznawanych w oparciu o zmiany anatomiczne. Co więcej, wielowymiarowe USG umożliwia ocenę narządów dziecka, a także przepływu krwi.

  Wady wrodzone, które wykrywa się dzięki omawianemu badaniu, to m.in.:
  – niewłaściwe proporcje ciała
  – zniekształcenia kończyn, dodatkowe palce
  – problemy w obrębie kręgosłupa, np. rozszczep kręgosłupa
  – rozszczep wargi
  – rozszczep podniebienia
  – nietypowy kształt twarzy — szczególnie kość nosowa może być tu wskaźnikiem zespołu Downa
  – przezierność karkowa — ten parametr może wskazywać na wiele zespołów wywołanych aberracjami chromosomowymi, w tym na zespół Downa, Turnera, Edwardsa czy Pataua, należy jednak mierzyć go między 11. a 14. tygodniem ciąży
  – wady serca
  – wady nerek i pęcherza moczowego
  – wady ośrodkowego układu nerwowego

 • CENA

  Koszt: 350 zł

 • CZAS

  Czas: 30 minut

cisza-29