CZYSTOŚĆ POCHWY
Ka-Medica
 • OPIS

  Badanie biocenozy pochwy inaczej nazywane jest badaniem czystości pochwy lub wymazem z pochwy. To jeden z testów ginekologicznych, które kobiety wykonują w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji intymnych. To badanie nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne. Jedynie w sytuacji, gdy stan zapalny pochwy jest zaawansowany, pacjentka może odczuwać pewien dyskomfort. Badanie biocenozy pochwy polega na pobraniu wymazu z pochwy, przygotowaniu odpowiedniego preparatu, a następnie oglądaniu go pod mikroskopem.

  Wskazaniem do jego wykonania jest:
  – pojawienia się nieprawidłowej wydzieliny z dróg rodnych – serowatych lub szarych upławów
  – nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy – najczęściej określany jako rybi zapach
  – uczucie pieczenia, uporczywy świąd
  – podrażnienie okolic intymnych, obrzęk
  – ból podczas stosunku lub oddawania moczu
  – nadmierna suchość pochwy

  Co istotne, biocenoza pochwy jest standardowym badaniem wykonywanym u ciężarnych. Powinny one pamiętać, że ciąża jest okresem szczególnej podatności na zachorowania, a każda infekcja intymna stanowi potencjalne zagrożenie dla dziecka. Zakażenia dróg rodnych mogą prowadzić nawet do przedwczesnych porodów lub poronień. W czasie ciąży wykonuje się również posiew z pochwy – pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Ma to na celu przede wszystkim ewentualne wykrycie zakażenia paciorkowcem GBS, który jest szczególnie niebezpieczny dla noworodka.

 • PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

  Przygotowanie do badania biocenozy pochwy:
  – badania nie wykonuje się podczas miesiączki, dlatego ważne jest ustalenie odpowiedniego terminu
  – przez dwa dni przed badaniem biocenozy pochwy należy powstrzymać się od stosunków płciowych
  – w dniu badania należy umyć okolice intymne
  – przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych, maści, kremów, wykonywać irygacji
  – ważne, aby poinformować lekarza o stosowanej antykoncepcji (szczególnie tej dopochwowej), przyjmowanych ostatnio lekach, zaobserwowanych objawach i dolegliwościach
  – przed badaniem zaleca się również odstawienie leków stosowanych dopochwowo, ponieważ mogą zaburzać obraz flory bakteryjnej.
  – jeśli pacjentka ma mieć pobrany wymaz także z okolic cewki moczowej, dobrze nie oddawać moczu przez 2-3 godziny przed planowanym badaniem

 • CZAS

  Czas: 15 minut

cisza-43