CZYSTOŚĆ POCHWY
Ka-Medica
  • OPIS

    Badanie biocenozy pochwy inaczej nazywane jest badaniem czystości pochwy lub wymazem z pochwy. To jeden z testów ginekologicznych, które kobiety wykonują w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji intymnych. To badanie nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne. Jedynie w sytuacji, gdy stan zapalny pochwy jest zaawansowany, pacjentka może odczuwać pewien dyskomfort. Badanie biocenozy pochwy polega na pobraniu wymazu z pochwy, przygotowaniu odpowiedniego preparatu, a następnie oglądaniu go pod mikroskopem.

    Wskazaniem do jego wykonania jest:
    – pojawienia się nieprawidłowej wydzieliny z dróg rodnych – serowatych lub szarych upławów
    – nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy – najczęściej określany jako rybi zapach
    – uczucie pieczenia, uporczywy świąd
    – podrażnienie okolic intymnych, obrzęk
    – ból podczas stosunku lub oddawania moczu
    – nadmierna suchość pochwy

    Co istotne, biocenoza pochwy jest standardowym badaniem wykonywanym u ciężarnych. Powinny one pamiętać, że ciąża jest okresem szczególnej podatności na zachorowania, a każda infekcja intymna stanowi potencjalne zagrożenie dla dziecka. Zakażenia dróg rodnych mogą prowadzić nawet do przedwczesnych porodów lub poronień. W czasie ciąży wykonuje się również posiew z pochwy – pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Ma to na celu przede wszystkim ewentualne wykrycie zakażenia paciorkowcem GBS, który jest szczególnie niebezpieczny dla noworodka.

  • PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

    Przygotowanie do badania biocenozy pochwy:
    – badania nie wykonuje się podczas miesiączki, dlatego ważne jest ustalenie odpowiedniego terminu
    – przez dwa dni przed badaniem biocenozy pochwy należy powstrzymać się od stosunków płciowych
    – w dniu badania należy umyć okolice intymne
    – przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych, maści, kremów, wykonywać irygacji
    – ważne, aby poinformować lekarza o stosowanej antykoncepcji (szczególnie tej dopochwowej), przyjmowanych ostatnio lekach, zaobserwowanych objawach i dolegliwościach
    – przed badaniem zaleca się również odstawienie leków stosowanych dopochwowo, ponieważ mogą zaburzać obraz flory bakteryjnej.
    – jeśli pacjentka ma mieć pobrany wymaz także z okolic cewki moczowej, dobrze nie oddawać moczu przez 2-3 godziny przed planowanym badaniem

  • CZAS

    Czas: 15 minut

cisza-43