UKRĘCENIE POLIPA SZYJKI MACICY
Ka-Medica
 • OPIS

  Polipy szyjki macicy dotyczą zazwyczaj kobiet między 30. a 50. rokiem życia i zlokalizowane są najczęściej w szyjce macicy. Są to delikatne struktury (wydłużone guzy), które wychodzą z szypułek przywartych do powierzchni szyjki macicy. W jamie macicy występują przeważnie u kobiet będących w okresie przekwitania. Polipy możemy podzielić na szyjkowe (znajdujące się w szyjce macicy) oraz endometrialne (znajdujące się w jamie macicy). Przyczyną powstawania tej przypadłości na obecną chwilę nie jest do końca znana. Mówi się o pewnej roli estradiolu (żeńskiego hormonu) i jego nadmiernej syntezie, który powoduje rozrost błony śluzowej. Chociaż polipy mają najczęściej charakter łagodny, to niekiedy na ich bazie może jednak rozwijać się nowotwór (dzieje się tak najczęściej u kobiet w okresie okołomenopauzalnym). Istnieją przedrakowe postacie polipów oraz nowotwory, które przybierają postać polipów, dlatego tak ważne jest, jak najszybsze wykonanie badania cytologicznego w przypadku wykrycia niepokojących zmian oraz ich odpowiednie leczenie.

  Zazwyczaj polipy szyjki macicy przez wiele lat nie dają żadnych objawów i diagnozowane są zupełnie przypadkowo podczas rutynowego badania ginekologicznego. Polipy mogą prowadzić do dolegliwości bólowych w okolicach podbrzusza, które są konsekwencją czynności kurczowej macicy, która próbuje pozbyć się polipa. Niekiedy mogą powodować wystąpienie dłuższych i bardziej obfitych miesiączek lub krwawień pomiędzy miesiączkami. Kobiety często zgłaszają się do ginekologa z powodu tzw. plamień kontaktowych, czyli plamień po stosunku. Mogą one pojawiać się również po badaniu ginekologicznym. Jeśli krwawienie jest obfite i nie ulega samoograniczeniu, konieczna jest pilna interwencja lekarza.

  Polipy szyjki macicy usuwa się zazwyczaj w trybie ambulatoryjnym – ablacja (ukręcanie) lub w warunkach szpitalnych – histeroskopia (polipy jamy macicy) lub abrazja (polipy kanału szyjki macicy).

  Ablacja to zabieg, który polega na odsłonięciu szyjki macicy za pomocą przeznaczonych do tego wzierników, a następnie wprowadzeniu do kanału szyjki macicy odpowiedniego narzędzia i ukręceniu polipa. W niektórych ośrodkach przy okazji standardowo przeprowadza się abrazję, czyli diagnostyczne łyżeczkowanie kanału szyjki macicy. Lekarz wsuwa do kanału szyjki macicy niewielką łyżkę, a następnie posuwa nią kilka razy do przodu i do tyłu (czynność często nazywana „skrobaniem”) i pobiera w ten sposób materiał do badania histopatologicznego. Jeśli wykonane przed badaniem USG w endometrium macicy nie wykazuje żadnych zmian, to w przypadku kobiet nieródek, niektórzy lekarze odstępują od diagnostycznej abrazji jamy macicy.

 • CENA

  Koszt: 200 zł – w tym koszt badania histopatologicznego + koszt wizyty

 • CZAS

  Czas: 40 minut

cisza-56