Polipy szyjki macicy dotyczą zazwyczaj kobiet między 30. a 50. rokiem życia, Są to delikatne struktury (wydłużone guzy), które wychodzą z szypułek przywartych do powierzchni szyjki macicy. Pojawiają się przeważnie u kobiet będących w okresie przekwitania. Polipy dzielimy na szyjkowe (znajdujące się w szyjce macicy) oraz endometrialne (znajdujące się w jamie macicy). Wspólczesna medycyna nie potrafi jednoznacznie wskazać przyczyn powstawania tej przypadłości. Mimo tego, że polipy mają najczęściej charakter łagodny, to niekiedy na ich bazie może rozwinąć się nowotwór (dzieje się tak najczęściej u kobiet w okresie okołomenopauzalnym). Istnieją przedrakowe postacie polipów oraz nowotwory, dlatego tak ważne jest, jak najszybsze wykonanie badania cytologicznego w przypadku wykrycia niepokojących zmian oraz ich właściwe leczenie.
Zazwyczaj polipy szyjki macicy przez wiele lat nie dają żadnych objawów i diagnozowane są zupełnie przypadkowo podczas rutynowego badania ginekologicznego. Polipy mogą prowadzić do dolegliwości bólowych w okolicach podbrzusza, poprzez czynności kurczowe macicy, która próbuje pozbyć się polipa. Mogą też powodować wystąpienie dłuższych i bardziej obfitych miesiączek lub niespodziewanych krwawień pomiędzy miesiączkami. Kobiety często zgłaszają się do ginekologa z powodu tzw. plamień kontaktowych, czyli plamień po stosunku. Mogą one pojawiać się również po badaniu ginekologicznym. Jeśli krwawienie jest obfite konieczna może być interwencja lekarza.
Polipy szyjki macicy usuwa się zazwyczaj w trybie ambulatoryjnym – ablacja (ukręcanie) lub w warunkach szpitalnych – histeroskopia (polipy jamy macicy) lub abrazja (polipy kanału szyjki macicy).
Ablacja jest zabiegiem polegającym na odsłonięciu szyjki macicy za pomocą przeznaczonych do tego wzierników, a następnie wprowadzeniu do kanału szyjki macicy odpowiedniego narzędzia i ukręceniu polipa. Czasami podczas tego zabiegu standardowo przeprowadza się abrazję, czyli diagnostyczne łyżeczkowanie kanału szyjki macicy. Lekarz umieszcza w kanale szyjki macicy niewielką łyżkę, a następnie przesuwa nią kilka razy do przodu i do tyłu (czynność często nazywana „skrobaniem”) i pobiera w ten sposób materiał do badania histopatologicznego. Jeśli wykonane przed badaniem USG w endometrium macicy nie wykazuje żadnych zmian, to w przypadku kobiet, które nie były nigdy w ciąży, część lekarzy odstępuje od diagnostycznej abrazji jamy macicy.