UREAPLASMA
Ka-Medica
 • OPIS

  Wśród licznych patogenów szczególne miejsce zajmuje Ureaplasma urealyticum kolonizująca nawet u 75% seksualnie aktywnych kobiet i mężczyzn. Co ciekawe, U. urealyticum bytuje także w układzie oddechowym.

  Obecność tego patogenu w drogach moczowo-płciowych prowadzi do nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej (drugi pod względem częstości po Chlamydia trachomatis) i ostrego zapalenia nerek. Kolonizacja dróg rodnych może rozprzestrzeniać się wstępująco powodując poszerzenie infekcji na górne partie narządu rodnego. Zauważono, że mężczyźni zdecydowanie częściej predysponują do zapalenia cewki moczowej, podczas gdy u kobiet kolonie Ureaplasma urealyticum powodują procesy zapalne w obrębie szyjki macicy. Rozwój infekcji i brak odpowiedniego leczenia może być niebezpieczny w skutkach i prowadzić do licznych powikłań.

  Infekcja wywołana przez Ureaplasma urealyticum powinna zawsze być brana pod uwagę, gdy występują objawy dyzuryczne.

  Najczęściej pacjenci zgłaszają:
  – uczucie bolesnego oddawania moczu
  – kłucie w cewce moczowej
  – częste oddawania moczu
  – wyciek z cewki moczowej
  – parcie na mocz
  – pieczenie i szczypanie w trakcie oddawania moczu

  Leczenie i zapobieganie: w leczeniu zakażeń wywołanych bakteriami z gatunku Ureaplasma stosujemy antybiotykoterapię. Terapią pierwszego rzutu są makrolidy, a przede wszystkim ich przedstawiciele: azytromycyna lub erytromycyna.

 • CZAS

  Czas: 15 minut

cisza-41