WKŁADKA MIRENA
Ka-Medica
 • OPIS

  Mirena to nowoczesny typ spirali wewnątrzmacicznej. Łączy jej cechy z cechami pigułki antykoncepcyjnej. Posiada niewielki zbiorniczek, który przez kilkadziesiąt miesięcy uwalnia stopniowo hormony. To rozwiązanie dużo bezpieczniejsze dla kobiety niż przyjmowanie środków antykoncepcyjnych doustnie. Skuteczność Mireny sięga 100 procent, co zachęca do jej zaaplikowania. Przeszkodą może być jednak cena. Mirena to rozwiązanie relatywnie drogie – jednorazowy koszt to około 600 zł. Warto natomiast pamiętać, że to wydatek na kolejnych 5 lat, a zmiany działania antykoncepcyjnego da się szybko cofnąć.

  Zaaplikowanie wkładki domacicznej Mirena odbywa się w gabinecie ginekologicznym. Lekarz przy pomocy aplikatora umieszcza ją w macicy. Następnie przecina przymocowane do wkładki nitki i pozostawia je w ujściu szyjki macicy. To właśnie one wskazują, czy Mirena znajduje się w odpowiednim miejscu. Kiedy założyć Mirenę? Ginekolodzy zalecają aplikację podczas miesiączki, gdy szyjka macicy jest nieco rozchylona, a pacjentka i lekarz mają pewność o braku ciąży.

 • DZIAŁANIE

  W przypadku tradycyjnych wkładek to właśnie związane z nim nadmiernie produkowane leukocyty niszczą plemniki; wkładka Mirena, wyposażona w kapsułkę uwalniającą hormony, dodatkowo wspomaga wydzielanie się gęstego śluzu szyjkowego i unieruchamia plemniki. Progestagen, czyli hormon w Mirenie, ponadto zmienia grubość endometrium, a także hamuje owulację aż 25 proc. pacjentek, które zaaplikowały tę wkładkę domaciczną, nie jajeczkuje.

  Co ważne, Mirena zawiera o wiele mniejszą dawkę hormonów. Zdeterminowane jest to przez uwalnianie ich miejscowo, a nie, jak w przypadku pigułek antykoncepcyjnych, z przeniknięciem ich części do wątroby. To zwiększa bezpieczeństwo stosowania Mireny.

 • PRZECIWWSKAZANIA

  Przeciwwskazania stosowania wkładki Mirena:

  – podejrzenie o ciążę
  – krwawienia z pochwy bez jasnej przyczyny
  – częste zapalenia jajników i jajowodów
  – wcześniejsze epizody ciąży pozamacicznej
  – zmniejszona odporność wywołana chorobami takimi jak AIDS czy cukrzyca
  – zakażenia w obrębie miednicy
  – przebyte bakteryjne zapalenia wsierdzia albo poważne chorobach serca
  – przerosty błony śluzowej w obrębie macicy
  – uczulenia na zawarte we wkładce substancje chemiczne
  – zmiany takie jak mięśniaki czy wady wrodzone macicy

 • Działania NIEPOŻĄDANE

  Do najpoważniejszych niepożądanych działań wkładki Mirena zalicza się:

  – częste występowanie upławów z pochwy
  – plamienie między miesiączkami
  – podwyższenie temperatury w organizmie
  – bolesne i obfite miesiączki
  – ryzyko przebicia ściany macicy i przemieszczenia się wkładki

 • CENA

  Koszt: 1200 zł

 • CZAS

  Czas: 30 minut

cisza-48