WKŁADKA NIEHORMONALNA IUB (KULKOWA)
Ka-Medica
 • OPIS

  IUB (ang. Intra Uterine Ball) to wkładka domaciczna wykorzystująca ostatnie osiągnięcia medycyny składające się na system zapamiętywania kształtu przez okres do 5 lat.
  Tworzą ją malutkie koraliki miedziane, o całkowitej powierzchni kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym 300 mm2, nawleczone na nitkę z poliamidowego włókna monofilamentowego. Nitka przewiązana jest przez wylot jednej z kulek, z którego wychodzą dwie jej końcówki. Wkładka po umieszczeniu w macicy przyjmuje trójwymiarowy kulisty kształt.

  Zalety wkładki wewnątrzmacicznej w kształcie kuli:
  – łatwość umieszczania w macicy
  – minimalne ryzyko perforacji ścianki macicy
  – mniejsza liczba podrażnień nabłonka macicy dzięki małemu rozmiarowi, elastyczności i braku ostrych krawędzi

  Materiałem nośnika jest Nitinol, stop metali posiadający zdolność zapamiętywania kształtów, który jest w stanie powrócić po zdeformowaniu do swojego poprzedniego, pierwotnego kształtu. Ta wyjątkowa cecha wykorzystywana jest w medycynie już od dłuższego czasu – między innymi w implantach i stentach.

  Wkładka przed włożeniem do macicy umieszczona jest w rurce wprowadzającej o średnicy 3,2 mm, która może być umieszczona w kanale szyjki macicy niemal bezboleśnie, bez znieczulenia miejscowego – nawet u pacjentek, które jeszcze nie rodziły dzieci. Kiedy rurka wprowadzająca znajdzie się we właściwym miejscu szyjki macicy, wkładka zostaje uwolniona, a żyłka odkręca się o 180 stopni od dna macicy. Wkładka w macicy przyjmuje trójwymiarowy kulisty kształt. W tej formie ma rozmiar o jedną trzecią, a nawet o połowę mniejszy niż tradycyjne wkładki wewnątrzmaciczne.

 • CZAS

  Czas: 30 minut

cisza-59